تماس با ما 66574086 021
بررسی سیتم های پرداخت الکترونیک بانک ها

بررسی سیتم های پرداخت الکترونیک بانک ها

بررسی سیتم های پرداخت الکترونیک بانک ها

سیستم های پرداخت بخش حیاتی زیرساخت اقتصادی و مالی یک کشور هستند. عملکرد خوب آنها در انتقال امن و به موقع وجوه مهمترین اثر آنها در عملکرد کلی نظام اقتصاد می باشد. اما سیستم های پرداخت می توانند ریسک جدی برای مشترکین داشته باشند. به این ترتیب که این سیستم ها می توانند به صورت یک کانال، مشکلات را از یک قسمت از اقتصاد به بخش های دیگر منتقل کنند. این ریسک سیستماتیک دلیل اصلی توجه و علاقه بانک های مرکزی در طراحی و اپراتوری این سیستم ها می باشد.
یک نظام پرداخت در واقع یک سری ترتیباتی است که اجازه می دهد که استفاده کنندگان پول را انتقال دهند. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته پول عبارت است از سکه و اسکناس چاپ بانک مرکزی و طلب از موسسات اعتباری به شکل سپرده.
خدمات به صورت آن لاین امکان دارد که از سیستم های پرداخت ذیل استفاده نمایند:
• کارت های اعتباری: این نوع از کارت ها بر اساس اعتبار مشتری قابل شارژ بوده و یکی از رایج ترین روش های استفاده از سیستم پرداخت الکترونیک به شمار می رود.

• پول الکترونیک : یک وجه یا پول استاندارد می باشد که قابلیت تبدیل به شکل الکترونیکی را دارا است و از آن می توان برای پرداخت بابت خریدهای آن لاین استفاده نمود.
• هدایای الکترونیک : یکی از شیوه های ارسال گواهی هدیه یا وجوه الکترونیکی از یک شخص به شخص دیگر می باشد. دریافت کننده هدیه مزبور قادر است در فروشگاه ها و مغازه هایی که چنین هدیه ای را قبول می نمایند، به خرید بپردازند.
• پرداخت قبوض آب، برق و تلفن ماهیانه به صورت آنلاین.

  • کارت های هوشمند[۱]: در این نوع از کارت ها ارزش مشخصی ذخیره شده و علاوه بر آن اطلاعات شخصی و مالی مهمی در آن گنجانده شده است که از آن برای پرداخت آن لاین استفاده می گردد.

– انتقال وجوه الکترونیک

پرداخت الکترونیک

پرداخت الکترونیک

یکی از قدیمی ترین سیستم های پرداخت الکترونیک، انتقال وجوه به صورت الکترونیک (EFT) می باشد و از آن برای انتقال پول از حساب یک بانک به حساب بانک دیگر به طور مستقیم استفاده می گردد که در این حالت از هیچگونه کاغذی که به طور دستی تهیه گردد، استفاده نمی شود. EFT اساس و مبنای جامعه بدون پول و چک فیزیکی است و در آن انواع چک، نامه ها[۳] و صورتحساب ها[۴] حذف می گردد. به طور نمونه یکی از کاربردهای عمده ای که EFT در ایالات متحده به عهده دارد، سپرده گذاری های مستقیمی است که توسط میلیون ها کارگر صورت می گیرد. این افراد در عوض دریافت چک و واریز نمودن آن به حساب خود، از EFT برای دریافت و واریز وجه خود به صورت الکترونیک استفاده می نمایند. The Federal Reserve Fedwire و اتاق تصفیه سیستم های پرداخت بین بانکی نیویورکاز استفاده کنندگان اصلی و عمده EFT در آمریکا محسوب می شوند.

مشتریان، شرکت ها و نهادهای دولتی از EFT برای موارد مختلف استفاده می کنند. آنچه که به نظر می رسد این است که از EFT به عنوان شیوه ای امن قابل اعتمادو آسان برای امر تجارت استفاده می گردد. برای مثال در مواردی همچون پرداخت عوارض، هزینه ها، اقساط و حقوق بازنشستگی، سودها و عوارض دولتی مانند حق آب، برق و تلفن می توان از سپرده مستقیم استفاده.

  • کیف الکترونیک: کیف الکترونیکی شبیه کارت های هوشمند می باشد و در آن میزان مشخصی از پول ذخیره شده است.
  • سیستم های پرداخت خرد یا کوچککه شبیه کیف های الکترونیک می باشد شامل میزان مشخصی از پول است که در آن ذخیره گردیده است اما از آن برای پرداخت های کوچک مانند پنی یا درصدی از پنی (پنی پول خرد آمریکا و به عبارتی پول خرد دلار می باشد) استفاده می گردد.

گرچه سیستم هایی که بیان گردید مستقل از یکدیگر به نظر می رسند اما شباهت های بسیاری در بطن آنها وجود دارد. برای مثال زمانیکه از کیف دیجیتالی برای ذخیره اطلاعات مربوط به کارت اعتباری استفاده می گردد از آن به عنوان کارت های پرداخت یاد می کنند و زمانیکه پول الکترونیکی در آنها ذخیره می گردد کیف دیجیتال یک نوع دیجیتال یک نوع پول الکترونیک تلقی می گردد. البته با رشد و ارتقای چنین صنعتی باید موارد مزبور به نحوی حل شده باشند.

۲-۳-۱- سه ویژگی اصلی ابزارهای پرداخت

الف) فرم فیزیکی

این واضح ترین نوع ویژگی ابزارهای پرداخت می باشد. شکل سنتی فیزیکی ابزارهای پرداخت کاغذ بوده است. به عنوان مثال چک و حواله. امروزه سایر اشکال مثل کارت های پلاستیکی و دستورات پرداخت الکترونیک نیز به اشکال سنتی اضافه شده است.

ب) ایمنی

نمود و از سایر انواع EFT به کرات در مواردی همچون پرداخت صورتحساب ها، خریدهای خرد، خریدهای اینترنتی، مدیریت خزانه و سایر موارد استفاده می شود.

به طور کلی برای هر نوع انتقال وجهی که از طریق پایانه های الکترونیکی صورت گیرد از واژه EFT استفاده می گردد. پایانه های مزبور معمولاً شامل کارت اعتباری، ATM ، Fed wire و  point of sode (POS) می باشد. مزایای استفاده از EFT به شرح زیر می باشد:

کاهش هزینه های اداری و عملیاتی

افزایش کارایی

تسهیل در امر دفترداری و حسابداری

افزایش و ارتقای امنیت

کارت های پرداخت

مناسب ترین ابزار برای موارد پرداخت به صورت الکترونیک، کارت های پرداخت می باشد و شامل موارد ذیل می باشد:

کارت های اعتباری

کارت های بدهی

کارت های شارژی– قابل شارژ

کارت های هوشمند

معیار و تکنولوژی های عمده ای که به صورت مستقیم با سیستم های پرداخت الکترونیک مرتبط هستند عبارتند از:

  • امضای دیجیتال
  • تایید
  • رمزنگاری کلیدهای عمومی
  • تصدیق یا اجازه کتبی
  • پروتکل SSL
  • امضای دیجیتال امن در محیط HTTP
  • معاملات الکترونیک امن به صورت عمومی و خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

Translate »

کلمه کلیدی خود را وارد کنید